SEN
education
at its best

Trustee Attendance

September 2019 - August 2020

 

Trust Board

Resources & Audit

Standards

Date of Appointment

Appointing body

Steve Avis

3/3

2/2

02.10.2017

LIFT Members

Martin Burke

2/3

2/2

02.10.2017

LIFT Members

Gee Harvey

3/3

17.09.2020

LIFT Members

Doug McLennan

2/3

1/2

06.02.2019

LIFT Members

Gaby O’Meara

2/3

2/2

02.10.2017

LIFT Members

John Parker

3/3

2/2

02.10.2017

LIFT Members

Catherine Pavlides

3/3

1/2

25.06.2018

LIFT Members

Ian Wilson

3/3

1/2

02.10.2017

LIFT Members

 

David Eames
(co-opted to Resources & Audit)

1/1

1/1

LIFT Trustees

Debbie Grehan
(co-opted to Resources & Audit)

1/2

1/2

LIFT Trustees

Rosemary Goodwin
(co-opted to Resources & Audit)

2/2

2/2

LIFT Trustees

Trustees resigned in last 12 months

David Eames
(co-opted to Resources & Audit)

Resigned 15.05.20

Steve Avis

Resigned 02.09.20

John Parker

Resigned 18.12.20


All trustees are appointed by the members, by ordinary resolution. 

Articles of Association state term of office for a Trustee is 4 years